Logo Nasıl Yapılır? Blogunuz İçin Profesyonel Logo Yapın

Logo yapmayı denediniz mi hiç? Hayalinizdeki logoyu yapmak ve bunu sorunsuz bir şekilde entegre edebilmek. Logo yapmak incelik isteyen bir iştir. Küçük bir görselden genelleyici anlam verebilmek bir logoyu başarılı yapan unsurun başında gelir. Logolar zamana göre  değişkenlik gösterir.


logo-nedir
logo-nedir

► Logo Nedir? Neden Yapılır?

Logonun  amacını bilmeden logo yapmaya kalkmayın. Logonun amacı özetleyici,akılda kalıcı bir izlenim bırakmaktır.  Örneğin aşağıdaki logoya bakalım

amazon-logo
amazon-logo

Yukarıdaki logoda ok işaretine dikkat edin. A harfinde başlayarak Z harfine gidiyor. Bunu anlamı “A’dan Z’ye her şey mevcut” demektir. Gayet güzel bir düşünce ve sonucunda logo.

→Burada ne anlıyoruz?  Logodan önce logonun vermek istediği mesaj belirlenir.


 Başlarken ► Blogumuz İçin Logo Yapmadan Önce 

1 – Logo yapmadan  önce blogumuzun logo için belirlenmiş yükseklik ve genişlik değerini biliyor olmalıyız.

2 – Logomuzun vermek istediği mesajı belirlemeliyiz

3 – Logumuzun duracağı bölgenin arkaplanını incelemeli ve üzerine gelecek logonun renkleri konusunda kafamızda taslak oluşturmalıyız

Her temanın kendine özel logo alanı vardır. Eğer temanızın belirlediği logo alanını bilmiyorsanız, temanızın varsayılan logosunu indirin ve boyutuna bakın. Bu boyut büyük ihtimalle temanızın belirlediği ölçüler de olacak.


#1. Adım: İllustrator Programını Açıyoruz

Logo için bu programı öneriyorum ve kullanıyorum. Çünkü illustrator alternatifi pek program yok logo için.  Aynı zamanda serbest çalışma mantığı olarak en iyisi bu.

illustrator-logo

Yukarıdaki görüntü bir çalışma yaparken  alınan ekran alıntısıdır. Açar açmaz böyle ekran gelmez. Bu çalışma alanına gelmeden önce boyutları girmelisiniz.

Programı açtığınız vakit aşağıdaki gibi boyut girme ekranı çıkacaktır karşınıza

logo-yapim-illustrator
logo-yapim-illustrator

Yukarıdaki kırmızı daire içine aldığım alana logo boyutlarınızı gireceksiniz. Yükseklik ve genişlik değerlerini. Diğer kısımlara dokunmanıza gerek yoktur.

Bundan sonra ise belirlediğiniz boyutlarda bir sayfa açılacaktır.  Burada isterseniz arkası saydam logo yapabilecek,text logo yapabilecek,içersine dışardan ikon aktarıp logo yapabileceksiniz.Programı kullanabilme seviyenize kalmış.

Örneğin aşağıya basit bir “rock star” logosu yaptım. Farzedin ki yeni çıkacak GTA oyunu var ve bunun DVD kapağına logo lazım.

logo-rockstar
logo-rockstar

Bu logo yapılması oldukça kolay bir logodur. Çünkü hazır bir font kullandım ve bu font zaten kendiliğinden bir stile sahip. Bu stil yazının ortasındaki çizgilerdir,extra bir çabaya gerek kalmadan bu şekilde havalı olarak yazabildim font ile. Fontu ise internetten indirmiştim. Ayrıca bir daire  oluşturup içersine R harfi yaptım. Bir küçük yıldızı ise program içersinden ben oluşturdum.

Şimdi bunun ilerisi bir İllustrator dersi olur. Burada anlatılmak istenen blogumuz için logo yaparken nelere dikkat edeceğiz,hangi programı kullanacağız ve ölçüt ne olacak sorusuna cevap vermekti. Ancak size zaman kazandırmak için   bu logoyu nasıl yaptığımı anlatacağım sizlere. Bu video size çok faydalı olacaktır ve bunları öğrenmek için normal şartlarda 1-2 ay geçirmeniz gerekecekti.

Yazar hakkında: Paravizyoner

Amaç içerik kalitesi yüksek blogların ortaya çıkmasını sağlamak ve kazanç elde etmek için ortaya koyulması gereken kalite ve mantığı anlatabilmek. Bana danışmak isterseniz sağ altta WhatsApp butonu mevcut

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat